poniedziałek, 27 lipca 2015

Miejsce, z którego przybyłam... i do którego wrócę!

ochy


Według mnie najpiękniejsze miejsce na Ziemi, z którego przybyłam. Praktycznie co noc śnią mi się tamtejsze widoki, ludzie, klimat. W planach mam zamiar tam powrócić, ale kiedy to nie wiem. Chciałabym Wam pokazać czemu szaleje za tym krajem oraz przedstawię wam parę ciekawostek na temat tego oto kraju.


Włochy kojarzą się głównie ze spaghetti, pizzą, włoskim głośnym stylem bycia, Erosem Ramazzottim, Romeo i Julią, Watykanem i toskańskim niebem. Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki (chociażby Kalabrii) z szerokimi piaszczystymi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód Morza Tyrreńskiego, a w głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu.
Kuchnia włoska to jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. 


Klimat .Klimat Włoch jest jednym z korzystniejszych na świecie: lata są tu zwykle ciepłe i suche, a zimy łagodne. Raz z powodu śnieżycy nie poszłam do szkoły bo autokar nie dojechał :D


A teraz trochę o zabytkach ;)
Krzywa Wieża w Pizie.

Krzywa Wieża jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Znajduje się ona w niewielkim miasteczku w Toskanii, w środkowych Włoszech. W istocie wieża jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku. Budowla wkrótce zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ została ona usytuowana na podmokłym, gliniastym gruncie. Konstruktorzy wydłużając kolumny po jednej stronie wieży próbowali korygować przechylenie wieży. 

Amfiteatr Flawiuszów,
 od średniowiecza potocznie nazywany Koloseum, jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta (Rzymu) i zarazem jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego.
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) 


Z weneckim Mostem Westchnień wiążą się zarówno romantyczne, jak i ponure historie. Legendy głoszą, że zakochani, którzy pocałują się na tym Moście, rychło staną na ślubnym kobiercu. Niestety, przeszłość tego obiektu jest znacznie bardziej smutna... Most Westchnień znajduje się nad Kanałem Pałacowym, łączy Pałac Dożów z drogą prowadzącą do więzienia. Najprawdopodobniej jego nazwa wzięła się od westchnień skazańców, którzy po raz ostatni mogli spojrzeć z tego Mostu na świat. Oprócz nich było to też miejsce westchnień zakochanych, tęskniących za swoimi partnerami. Nic więc dziwnego, że Most był wielokrotnie utrwalany na kartach powieści i zbiorów poezji.
A teraz ciekawostki :)

  • W sierpniu cały kraj ma wakacje. Nawet duże firmy nie działają.

  • Według Włoskiego przesądu pecha przynosi otworzenie parasola w budynku, a przypadkowe rozlanie wina przynosi szczęście.

  • W kraju tym żyje ponad 13 tysięcy stu letnich kobiet.

  • Dla Włochów pechowym numerem jest 17.

  • Normalna rzeczą jest mieszkanie z rodzicami do 40 roku życia.

  • We Włoszech nie ma przedszkoli.

Kiedyś chodziłam  do zerówki, ale niestety nie pamiętam nazwy :( Ale pamiętam, że dziewczyny nosiły różowe mundurki, a chłopcy niebieskie. W szkołach zaś wszyscy mieli pojedyncze ławki, a pod spodem znajdowała się szufladka w której trzymaliśmy swoje przybory i zeszyty.

1 komentarz:

  1. Byłam na wycieczce we Włoszech. Do dzisiaj miło ją wspominam oglądając zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń